Wybierz język: enpl

CALCIPAST+I – Przypadki kliniczne

 

Zastosowanie wyrobów Calcipast oraz Calcipast +I.
Przypadki kliniczne.

 

 

  • Przypadek 1

 

Duże zmiany w tkankach okołowierzchołkowych z towarzyszącym ropniem.

 

 

PRZED:

W obrazie rtg widoczne bardzo duże zmiany OKW z towarzyszącym ropniem. Zastosowano fizyko-chemiczne opracowanie kanału z obfitym przepłukiwaniem podchlorynem sodu (Chloraxid 2%) oraz doustna antybiotykoterapię pozostawiając kanał zęba otwarty. Po tygodniu stwierdzono poprawę stanu miejscowego, ponownie zastosowano obfite płukanie podchlorynem sodu oraz czasowe wypełnienie preparatem Calcipast +I na 1 tydzień. Następnie zastąpiono wypełnienie materiałem Calcipast, który wymieniano co 1-3 miesiące. Na wizytach kontrolnych zauważalne były korzystne zmiany i cofanie się objawów zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Po okresie około 25 miesięcy zastosowano wypełnienie stałe.

 

 

 

 

 

  • Przypadek 2

 

Duży i przewlekły stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.

 

 

PRZED:

W obrazie rtg widoczny stan zapalny tkanek OKW. Zastosowano chemo-mechaniczne opracowanie kanału z obfitym płukaniem podchlorynem sodu oraz wypełnienie tymczasowe kanałów materiałem Calcipast +I na okres 1 tygodnia w celu osuszenia wysięku w kanałach. Następnie zastąpiono wypełnienie preparatem Calcipast, który wymieniano co 1-3 miesiące. Zastosowanie wyrobów Calcipast +I oraz Calcipast utworzyło warunki do samoistnego gojenie się zmian w tkankach okołowierzchołkowych.

 

 

 

 

  • Przypadek 3

 

Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

 

 

PRZED:

Zastosowano chemo-mechaniczne opracowanie z obfitym płukaniem oraz czasowe wypełnienie preparatem Calcipast +I, następnie zastąpiono materiałem Calcipast, który wymieniano co 2-3 miesiące. Na wizytach kontrolnych zauważalne były korzystne zmiany i cofanie się zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

 

 

Dokumentacja i opis przypadków dzięki uprzejmości lek. stom. Małgorzaty Delekty-Nowak